A talajkollektor területigénye és telepítése

A talajkollektor telepítése

A talajkollektor telepítése

Rengeteg energia érkezik évente a Földre a napsugárzás által. Ennek az energiának egy részét felhasználják a növények, más része visszaverődik, és egy nagyon kicsi hányadát felhasználják az emberek a naperőművek által. Jelentős része ennek az energiának elraktározódik a talajban, ahonnan egy talajkollektor segítségével könnyen ki lehet aknázni. Az utóbbi években egyre többen alkalmazzák ezt a megoldást a lakás fűtésére, ugyanis így ingyen energiához lehet jutni, és még a környezetet sem károsítjuk vele.

A talajkollektor egyetlen hátránya, hogy igen területigényes, ugyanis a fűteni kívánt lakás területének a kétszeresére is szükség lehet. A rendszer kiépítése nem olcsó mulatság, de ha figyelembe vesszük, hogy a telepítés után szinte semmibe sem kerül az üzemeltetés, akkor rájövünk, hogy ez egy igen hamar megtérülő befektetés. A talajkollektor telepítése másfél méter mélyen történik a talajban, így az nem a Föld belső hőjét hasznosítja, hanem közvetlenül a Napból érkező energiát, ami a talajban volt elraktározva.

A talajkollektor csőrendszere fölötti területet nem szabad beépíteni, lebetonozni vagy más módon burkolni, mert akkor csökkent a hatékonyságából. Szükség van ugyanis az állandó energia-utánpótlásra, amit a beépítés megakadályozna. Ugyanakkor a talajvíz-utánpótlásra is szükség van, hiszen a talajban raktározott hőenergia nagy része nem közvetlenül kerül oda, hanem a talajba szivárgó esővízzel.

Ezért igen nagy a területigénye ennek a rendszernek, de mégis megéri elgondolkodni a használatán, hiszen hosszú évekig szolgáltat elegendő energiát a lakás felmelegítéséhez. Sőt a talajkollektor a nyári hőségben hűtésre is használható a fűtési folyamat megfordításával. A gazdaságossága mellett a biztonság is egy jó érv a talajkollektor mellett. Nem kell tartani sem robbanástól, sem szén-monoxid vagy egyéb mérgező gáz szivárgásától. Tiszta, biztonságos és olcsó energiához juthatunk ezzel a megoldással. A telepítés után csak a kompresszor üzemeltetése fog pénzbe kerülni, ami elhanyagolható egy vegyes tüzelésű kazán működési költségeihez képest.