Biztos, hogy jól hall a kisbabája?
Szeretne megnyugodni, hogy kisbabája hallásával minden rendben van? Nem csak saját magunk megnyugtatása végett fontos, hogy a csecsemőkori hallásvizsgálat elvégzésre kerüljön, hanem az esetleges problémák mihamarabbi kezelésének apropóján is. Fontos tisztában lenni azzal, hogy akkor is elvégezze a szakember a hallástesztet, ha a terhesség időszakában minden rendben zajlott, valamint a felmenők között sem volt veleszületett halláscsökkenés. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az érintett gyermekek több mint felének esetében nincsen szó családi érintettségről.
Nem lehet elégszer felhívni a figyelmet a korai felismerésre, s ennek érdekében a hallásfunkció ellenőrzését már a születés utáni első hetekben célszerű ütemezni. Erre a csettintés, tapsolás nem alkalmas módszer, hiszen így nem bizonyosodhatunk meg arról, hogy mindkét fülével hall-e a kicsi, s milyen mértékben. A csecsemőkor hallásvizsgálat során az úgynevezett otuakusztikus emissziós vizsgálattal lehet meggyőződni a hallás minőségéről. Ez napjainkban az egyik legkorszerűbb műszeres vizsgálat, amely nem csak pontos eredményt ad, de garantáltan semmilyen kellemetlenséggel nem jár a baba számára, ami szülőként sokunk számára fontos szempont. A vizsgálat során a kicsi fülébe helyezett szonda egy hangszóró tartalmaz, ami hangot küld, s a szintén rögzített mikrofonon keresztül rögzítésre kerül a visszatérő felerősített hang. A módszernek az ad alapot, hogy a csecsemők belsőfülének szőrsejtjei mozgással reagálnak a hangra, melyet a hallójáratba juttatnak vissza.
Előfordulhat, hogy az OAE teszt során minden rendben volt, a mindennapokban azonban arra leszünk figyelmesek, hogy a kicsi nem reagál megfelelően az őt körülvevő környezet hangjaira, vagy a gyermekorvos javasolja a további vizsgálatok elvégzését. Ilyenkor kerülhet szóba a BERA hallásvizsgálat, mely során számítógép rögzíti a visszaverődő hangokat, így tehát meghaladja a módszer korszerűségében az OAT tesztet. A baba fülére egy speciális elektródás fejhallgatót illeszt a szakember, majd méri a hangokra adott agyi reakciókat. Érdemes tudni, hogy a vizsgálatra csak akkor kerülhet sor, ha a kicsi nyugodt, mozdulatlan. Ellenkező esetben nem ad a módszer megbízható végeredményt. Kétség sem fér tehát ahhoz, hogy érdemes elmenni egy fül orr gégészeti vizsgálatra, ahol fény derülhet az esetleges hallásproblémákra.
A gyermek jó hallása nélkülözhetetlen a fejlődés szempontjából, hiszen a beszédértés, s a kommunikáció alapvető követelményének számít. A felsorolt vizsgálatok elvégzése nélkül akár két évnek is el kell telnie ahhoz, hogy a szülő észrevegye az esetleges problémákat. Az időben elkezdett kezelés eredményességén a gyermek későbbi szociális beilleszkedése, önbizalma, teljesítménye és lelki folyamatai múlhatnak.